top of page

Aktuality

Nechte vlajky vlát, žádá SPD i na zavřených školách o prázdninách

Politické hnutí SPD se bouří proti navrhované novele zákona o vyvěšování státních symbolů. Ministerstvo vnitra plánuje, že by školy nemusely o letních prázdninách, kdy jsou zavřeny, vyvěšovat vlajku. Podle SPD je však nutné hájit symbol Česka, a to zejména na budovách vzdělávacích institucí. Předseda hnutí pak uvedl, že by lidé mohli vlajky vyvěšovat i celoročně.„Státní vlajka je symbolem státní a národní svrchovanosti a nezávislosti, které je nezbytné vždy projevovat náležitou úctu, a to právě vyvěšováním na všech budovách, bez výjimek v čase a období,“ řekl ve čtvrtek poslanec SPD Pavel Jelínek.

Důležité je podle něj používat státní symboly zejména na budovách vzdělávacích institucí, které informují žáky o významu svátků. I když je ve školách zrovna liduprázdno.


„Primárně budovy škol, kde se žáci a studenti seznamují s významem státních symbolů, jejich důležitostí a užíváním, mají být místa, kde je nutné reprezentovat a hájit státní symboly, jakým je státní vlajka České republiky, a to právě jejím vyvěšováním,“ dodal Jelínek.


Od tradice vyvěšování státních symbolů by se podle něj nemělo upouštět ani v době pandemie, kdy se studenti neúčastní prezenční výuky.


Cyril, Metoděj a Hus

V případě vládního návrhu zákona se jedná o dva státní svátky, které jsou navíc podle Jelínka výrazně spjaty právě se školstvím. Předmětem diskuze je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který připadá na 5. července, a Den upálení mistra Jana Husa, který se každoročně slaví 6. července.


Podle hnutí SPD neexistuje v důvodové zprávě vládního návrhu zákona přesvědčivý argument, „který by pádně objasnil vyjádření neúcty ke státní vlajce České republiky jako ke státnímu symbolu právě tím, že nemůže být vyvěšena u příležitosti těchto významných svátků, na kterých mimo jiné stojí učení a historie naší země“.

Hnutí tak podává pozměňovací návrh, který „tuto nesmyslnou výjimku ruší, a povinnost vyvěšování státní vlajky ponechává,“ dodal.


Občané klidně i po celý rok

Na poslance navázal také Tomio Okamura, který doplnil, že povinnost vyvěšování vlajek mají pouze veřejné budovy. Sám by se však stavěl za vyvěšování symbolu českými občany země v průběhu celého roku.


„Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby si i na jiných budovách občané mohli beze studu a bez problémů tuhle státní vlajku vyvěšovat klidně celoročně,“ řekl Okamura., který na téma vzdělávání navázal a vyzval vládu k návratu dětí do škol.


Povinnost vyvěšování státní vlajky v současné době platí pro všechny státní svátky, tedy v Den obnovy samostatného českého státu (1. ledna), Den vítězství (8. května), Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. července), Den upálení mistra Jana Husa (6. července), Den české státnosti (28. září), Den vzniku samostatného československého státu (28. října) a v Den boje za svobodu a demokracii (17. listopadu).


Autor: slo


Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/spd-pavel-jelinek-tomio-okamura-statni-vlajka-vyvesovani-symbol-ministerstvo-vnitra.A210401_100128_domaci_misl

bottom of page